Araç Akü Kontrol

Araç Akü Kontrol

Aküler araç çalışma düzeneği içerisinde sayısız aksam için güç kaynağı konumunda yer alır.

Bu sebeple araç akü kontrol işlemlerinin belirli periyotlarla takibi ve opsiyonlu değerlerin takibi gereklidir. Aksi durumlarda düşen akü performansı araç çalışma düzeninin bozulmasına ve çeşitli arızaların meydana gelmesine sebep olabilir. Bu tarz durumların yaşanmaması adına özellikle periyodik bakım döngüleri ve genel bakım uygulamalarında araç akü kontrol işlemlerinin ve akü değer ölçümlerinin yapılması önemli bakım unsurları arasında yer almaktadır. Kayseri Araç Akü Kontrol, Oto Akü Bakım Onarım Servisi olarak her marka araca çalışmalar yapmaktayız.

Araçlarda Periyodik Bakım

Araç sağlığının korunması ve performans değerlerinin arttırılması için periyodik bakım adı verilen zaman aralıklı bakım çalışmalarının yapılması oldukça önemlidir. Bu bakım periyotları çeşitli ölçütlere dayanarak belirlenir ancak araç bakımında iki temel kategori mevsimsel bakım ve genel bakım olarak gerçekleştirilir.
Mevsimsel bakım periyodu araç akü kontrol işlemlerinin de dahil olduğu ve mevsim şartlarına uyumun gözetildiği uygulamalar bütünüdür. Genel bakım uygulamaları ise motor performansı da dahil olmak üzere sayısız kategoride değerlendirme ve müdahalenin yapıldığı periyodik bakım kategorisidir. Mevsimsel bakım periyodunda araçlarda uygulanan bakımlardan bazıları şunlardır:

  • Araç akü kontrol işlemleri
  • Lastik kontrol ve değişimi
  • Akü bağlantıları kontrolü/değişimi
  • Motor sıvıları kontrolü/dolumu
  • Klima sistemleri kontrolü
  • Aydınlatma sistemleri kontrolü
Genel bakım periyotları veya mevsimsel bakım uygulamaları fark etmeksizin araç akü kontrol müdahaleleri vazgeçilmez bakım unsurları arasında yer alır. Çünkü aracın motor ateşlemesinden aydınlatma sistemlerinin güç kaynağına değin tüm bağlantılar aküyle ilgilidir. Bu sebeple periyodik bakımların tümünde ve rutin kontrollerde akü profesyonel şekilde kontrol edilir ve değerleri optimal seviyelerde tutulmaya çalışılır.

Araç Akü Kontrol İşlemlerinin Kapsamı

Araçlarda motor ateşleme anından itibaren çalışma düzeneğine hizmet eden pek çok aksam için akü güç kaynağı anlamına gelir. Bu nedenle akü kontrol işlemlerinin düzenli ve profesyonel yürütülmesi araç işleyişini yakından ilgilendiren bir husustur. Bu işlemlerin kapsamı, uygulama yapılan ana kaynak haricinde tüm bağlı sistemleri kapsar. Dolayısıyla aküye bağıl şekilde çalışan ve yönetilen tüm sistemlerin bakım ve onarımları ile akünün performans değerlendirmeleri kontrol/bakım hizmetlerine dahildir. Böylesine nitelikli bir işlem için de tüm araç bakım kategorilerinde olduğu gibi alanında uzman hizmet sağlayıcılar tercih edilmelidir.

İlgili Konular

Fren Merkezi Arızası

Fren Merkezi Arızası

Rehbere git

Motor ne zaman rektefiye ister?

İşlevini eskisi gibi yerine getiremeyen ve uzun süredir bakım görmemiş motorlara rektifiye işlemi uygulanmaktadır. Bu uygulama sayesinde performansı düşen motorların durumu düzeltilmekte ve aracın çalışma ömrüne katkı sağlanmaktadır.

Rehbere git
Motor ne zaman rektefiye ister?
Araba pasta cila Çizikleri yok eder mi?

Araba pasta cila Çizikleri yok eder mi?

Pasta cila işlemleri, aracın dış yüzeyinde oluşmuş hasarları önlemek amacıyla yapılan iyileştirme işlemlerinin tümüdür. Pasta cila işlemlerinin araca etki edebilmesi için kullanılan malzemelerin kaliteli olması ve uzman bir kişi tarafından yapılması gerekir. Bunun yanında arabada oluşmuş çiziklerin düzelmesi için öncelikli olarak bakılan durum çiziklerin derinliğidir. Aracın yüzeyinde oluşmuş geçici çizikler, pasta cila işlemi ile eski haline getirilmektedir. Ama yüzeyde oluşmuş çizikler derinse servis farklı bakım yollarına da başvurmaktadır.

Rehbere git

Oto klima bakımında neler yapılır?

Bakımlar sırasında klimanın iç ve dış her yüzeyi ayrıntılı olarak kontrol edilmekte ve kontroller sırasında tespit edilmiş her sorun yetkililer tarafından giderilmektedir.

Rehbere git
Oto klima bakımında neler yapılır?