Araç Akü Kontrol

Araç Akü Kontrol

Aküler araç çalışma düzeneği içerisinde sayısız aksam için güç kaynağı konumunda yer alır.

Bu sebeple araç akü kontrol işlemlerinin belirli periyotlarla takibi ve opsiyonlu değerlerin takibi gereklidir. Aksi durumlarda düşen akü performansı araç çalışma düzeninin bozulmasına ve çeşitli arızaların meydana gelmesine sebep olabilir. Bu tarz durumların yaşanmaması adına özellikle periyodik bakım döngüleri ve genel bakım uygulamalarında araç akü kontrol işlemlerinin ve akü değer ölçümlerinin yapılması önemli bakım unsurları arasında yer almaktadır. Kayseri Araç Akü Kontrol, Oto Akü Bakım Onarım Servisi olarak her marka araca çalışmalar yapmaktayız.

Araçlarda Periyodik Bakım

Araç sağlığının korunması ve performans değerlerinin arttırılması için periyodik bakım adı verilen zaman aralıklı bakım çalışmalarının yapılması oldukça önemlidir. Bu bakım periyotları çeşitli ölçütlere dayanarak belirlenir ancak araç bakımında iki temel kategori mevsimsel bakım ve genel bakım olarak gerçekleştirilir.
Mevsimsel bakım periyodu araç akü kontrol işlemlerinin de dahil olduğu ve mevsim şartlarına uyumun gözetildiği uygulamalar bütünüdür. Genel bakım uygulamaları ise motor performansı da dahil olmak üzere sayısız kategoride değerlendirme ve müdahalenin yapıldığı periyodik bakım kategorisidir. Mevsimsel bakım periyodunda araçlarda uygulanan bakımlardan bazıları şunlardır:
  • Araç akü kontrol işlemleri
  • Lastik kontrol ve değişimi
  • Akü bağlantıları kontrolü/değişimi
  • Motor sıvıları kontrolü/dolumu
  • Klima sistemleri kontrolü
  • Aydınlatma sistemleri kontrolü
Genel bakım periyotları veya mevsimsel bakım uygulamaları fark etmeksizin araç akü kontrol müdahaleleri vazgeçilmez bakım unsurları arasında yer alır. Çünkü aracın motor ateşlemesinden aydınlatma sistemlerinin güç kaynağına değin tüm bağlantılar aküyle ilgilidir. Bu sebeple periyodik bakımların tümünde ve rutin kontrollerde akü profesyonel şekilde kontrol edilir ve değerleri optimal seviyelerde tutulmaya çalışılır.

Araç Akü Kontrol İşlemlerinin Kapsamı

Araçlarda motor ateşleme anından itibaren çalışma düzeneğine hizmet eden pek çok aksam için akü güç kaynağı anlamına gelir. Bu nedenle akü kontrol işlemlerinin düzenli ve profesyonel yürütülmesi araç işleyişini yakından ilgilendiren bir husustur. Bu işlemlerin kapsamı, uygulama yapılan ana kaynak haricinde tüm bağlı sistemleri kapsar. Dolayısıyla aküye bağıl şekilde çalışan ve yönetilen tüm sistemlerin bakım ve onarımları ile akünün performans değerlendirmeleri kontrol/bakım hizmetlerine dahildir. Böylesine nitelikli bir işlem için de tüm araç bakım kategorilerinde olduğu gibi alanında uzman hizmet sağlayıcılar tercih edilmelidir.

İlgili Konular

Triger Kayışı Değişim

Triger Kayışı Değişim

Rehbere git

Araç periyodik bakım yapılmazsa ne olur?

Periyodik bakım,motorlu araçlarda bulunan parçaların belirli aralıklarla kontrol edilmesini ve gerekli durumlarda değişim işlemlerinin yapılmasını sağlayan bakımlardır. Periyodik bakım sayesinde, araçlarda oluşan hasarlar giderilmekte ve araçların ömrünün daha uzun süre dayanması amaçlanmaktadır.

Rehbere git
Araç periyodik bakım yapılmazsa ne olur?
Silindir Kapağı Çatlağı

Silindir Kapağı Çatlağı

Motorunuzun en önemli bileşenlerinden biri olan silindir kapağı, motorun verimli ve sorunsuz çalışmasında kritik bir rol oynar. Ancak, bu kritik parçada meydana gelebilecek çatlaklar, motorun performansını ve güvenilirliğini ciddi şekilde etkileyebilir. Silindir kapağı çatlakları, genellikle motorun aşırı ısınmasına veya yanlış montaja bağlı olarak gelişir ve bu durum, motorun sağlığı için ciddi sonuçlar doğurabilir. Silindir kapağı çatlaklarının belirtilerini, silindir bloğu çatlamasını, çatlakların kaynak yoluyla onarılabilirliğini ve bu tür bir tamirin maliyetini derinle...

Rehbere git

Motor ne zaman rektefiye ister?

İşlevini eskisi gibi yerine getiremeyen ve uzun süredir bakım görmemiş motorlara rektifiye işlemi uygulanmaktadır. Bu uygulama sayesinde performansı düşen motorların durumu düzeltilmekte ve aracın çalışma ömrüne katkı sağlanmaktadır.

Rehbere git
Motor ne zaman rektefiye ister?