Oto Fren sistemleri

Oto Fren sistemleri

Araç sürüş güvenliği ve trafik güvenlik kriterlerinin sağlanması için her araç modelinin manuel ve otomatik frenleme sistemleri mevcuttur.

Oto fren sistemleri hız alan araçların engeller karşısında güvenli mesafede durabilmesini ve kullanım yönetimi açısından ihtiyaç duyulan yavaşlamayı sağlamakla görevli mekanizmalardır. Bu sistemlerde öncelik aracın güvenli fren mesafesinde durmasını ve bu duruşun sürücü ve yolcular için tehlike oluşturmamasını sağlamaktır. Ani frenleme hamlelerinde sarsıntının minimuma indirgenmesi için oto fren sistemleri alanında fren inovasyonları geliştirilmektedir. 

Oto Bakım Periyotları

Periyodik döngülerde araçların bakım ve onarım işlemlerinin yapılmasına oto bakım periyotları adı verilir. Bu uygulamalar bütününde amaç araç performansının arttırılması ve güvenlik önlemi çalışmalarının yapılmasıdır. Oto fren sistemleri de periyodik ve genel bakım çalışmalarının uygulama alanlarından biridir. Bu sistemsel bakım döngüsünde fren mekanizmaları dahil olmak üzere aracın ihtiyaç duyduğu tüm onarım ve kontroller gerçekleştirilir. Fren mekanizma bakımlarının da dahil olduğu periyodik bakım döngüleri şu şekilde sıralanmaktadır:

  • Araç yaz bakımı
  • Kış bakımları
  • Bahar bakımları
  • Dört mevsim bakım uygulamaları
  • Km başı bakımlar
  • Genel bakım uygulamaları
Oto bakım periyotları planlanırken araçlarda bulunan manuel ve otomatik frenleme sistemleri mutlak olarak kontrol edilmektedir. Çünkü oto fren sistemleri zamana ve kullanıma bağlı olarak aşınma ya da arıza ile karşılaşabilir. Bu durum fren mekanizmalarında verim düşüklüğüne sebep olabileceğinden; bakım uygulamaları ile maksimum fren performansı sağlanır. Nitelikli bakım ve onarım çalışmalarının yürütülmesi için araç sahiplerinin oto fren sistemleri kontrolünde ve tamirinde uzman firma desteğinden faydalanması gerekir. Lisanslı hizmet sağlayıcılardan alınan destek garanti kapsamında uygulamalar yapılabilmesi için öncelikli konumda yer alır. Kayseri Oto Fren Servisi, Araç Fren Sistemleri işlemlerinizde otomobilinizin güvenle fren kontrollerini sağlayabilirsiniz.

Oto Fren Sistemleri Nelerdir?

Araçların kullanım esnasında yavaşlama ve durma işlevlerini yerine getiren mekanizmaların genel adı fren sistemleridir. Oto fren sistemleri manuel ve inovasyonel sistemler olarak birbirinden ayrılır. Ancak temelde her iki sistemin de amacı güvenli sürüş kriterlerinin sağlanması üzerine kuruludur. Manuel sistemlerin çalışma düzeneği pedal ve tekerlekler arasındaki sıkıştırma modülüyle gerçekleşir. Akıllı sistemlerde ise daha farklı algılayıcılar ve otomatik karar vericiler söz konusudur. Her iki fren sisteminin bakımı ve onarımı için verimli sonuçlar almanın yolu alanında uzman hizmet sağlayıcıların tercih edilmesidir.

İlgili Konular

Motor ne zaman rektefiye ister?

Motor ne zaman rektefiye ister?

İşlevini eskisi gibi yerine getiremeyen ve uzun süredir bakım görmemiş motorlara rektifiye işlemi uygulanmaktadır. Bu uygulama sayesinde performansı düşen motorların durumu düzeltilmekte ve aracın çalışma ömrüne katkı sağlanmaktadır.

Rehbere git

Fren Merkezi Arızası

Rehbere git
Fren Merkezi Arızası
Oto klima bakımında neler yapılır?

Oto klima bakımında neler yapılır?

Bakımlar sırasında klimanın iç ve dış her yüzeyi ayrıntılı olarak kontrol edilmekte ve kontroller sırasında tespit edilmiş her sorun yetkililer tarafından giderilmektedir.

Rehbere git

Devirdaim Pompası Arızası

Rehbere git
Devirdaim Pompası Arızası