Fren Tamir Bakım

Fren Tamir Bakım

Kullanım ve trafik güvenliği bakımından araçlarda başlıca koruma mekanizması olarak fren sistemleri kullanılmaktadır.

Araçların yavaşlama ve durma işlevlerinin yerine getirilmesi için lastiklerin domine edildiği bu sistemlerin genel adı fren sistemleridir. Fren tamir ve bakım işlemleri oto bakım kategorileri arasında en önemli çalışma alanlarından biridir. Özellikle güvenlik önlemleri açısından etkin kullanım sunan bu sistemlerin düzenli bakımı ve hasar sonrası onarımı profesyonel şekilde yapılmalıdır. Aksi durumlarda kullanılan materyal veya uygulama planının acemiliği çeşitli kullanım aksaklıklarına ve güvenlik zaafiyetlerine yol açabilir.  

Oto Fren Tamir ve Bakım

Oto bakım ve onarım işlemleri için gereken alan yetkinliği ve kullanılması gereken profesyonel ekipman ihtiyacı; bu alanda alınan hizmetin uzman hizmeti olmasını zorunlu hale getirmiştir. Verimli fren tamir ve bakım hizmeti almak isteyen araç sahiplerinin bu işlemler için alanında uzman hizmet sağlayıcıları tercih etmesi gerekir. Çünkü fren sistemleri hem manuel hem de otomatik işletim sistemleri için farklı uygulamalar dahilinde incelenir ve yapılan işlemlerin bu uygulamalar kapsamında gerçekleşmesi gerekir. 
Garanti kapsamında uygulamalar ve orijinal materyal kullanımı yapılabilmesi, hizmet alınan firmanın lisanslı ve uzman bir firma olmasıyla mümkündür. Sonraki süreçlerde herhangi bir zaafiyet yaşanmaması adına araç sahiplerinin fren tamir ve bakım süreçlerinde bu kriteri göz önünde bulundurması oldukça önemlidir.  Kayseri Fren Tamir Bakım Servisi, Oto Fren Tamircisi, fren merkezi tamiri gibi işlemleri profesyonel ekiplerimizce sorunsuz sunmaktayız.

Periyodik Bakım ve Fren Sistemleri

Periyodik bakımlar araçlarda belirli aralıklarla yürütülen onarım ve kontrol planlamalarının bütününü ifade eder. Bu bakımlar mevsimsel hazırlıklar kapsamında veya genel bakım (km bakımı) dahilinde uygulanır. Her iki kategori için de fren sistemlerinin kontrol ve onarımı birincil öncelikli işlemler arasındadır. Çünkü sürüş ve trafik güvenliği için fren sistemleri vazgeçilmez koruyucu mekanizmalardır. Periyodik bakım uygulamalarında yapılan işlemlerden bazıları şu şekilde sıralanabilir:

  • Elektrik elektronik sistem kontrolleri
  • Fren tamir ve bakımişlemleri
  • Motor filtre kontrolleri
  • Motor sıvıları kontrolü/ dolumu
  • Akü kontrolü ve bakım/onarımı
Periyodik bakım işlemlerinin tümünde fren sistemlerinin rutin kontrolü ve bakımı yapılmalıdır. Bu bakım ve kontrollerin araç modeline uygun şekilde ve orijinal ekipmanla yapılması, kullanım güvenliği bakımından önemlidir. Dolayısıyla araç sahiplerinin periyodik bakımlar ile fren tamir ve bakım uygulamaları için alanında yetkin ve lisanslı hizmet sağlayıcıları tercih etmesi gerekmektedir. 

Hizmet verdiğimiz markalardan birkaçı ise ; Skoda, Dacia, Audi ve Citroen'dir.

İlgili Konular

Motor ne zaman rektefiye ister?

Motor ne zaman rektefiye ister?

İşlevini eskisi gibi yerine getiremeyen ve uzun süredir bakım görmemiş motorlara rektifiye işlemi uygulanmaktadır. Bu uygulama sayesinde performansı düşen motorların durumu düzeltilmekte ve aracın çalışma ömrüne katkı sağlanmaktadır.

Rehbere git

Araba pasta cila Çizikleri yok eder mi?

Pasta cila işlemleri, aracın dış yüzeyinde oluşmuş hasarları önlemek amacıyla yapılan iyileştirme işlemlerinin tümüdür. Pasta cila işlemlerinin araca etki edebilmesi için kullanılan malzemelerin kaliteli olması ve uzman bir kişi tarafından yapılması gerekir. Bunun yanında arabada oluşmuş çiziklerin düzelmesi için öncelikli olarak bakılan durum çiziklerin derinliğidir. Aracın yüzeyinde oluşmuş geçici çizikler, pasta cila işlemi ile eski haline getirilmektedir. Ama yüzeyde oluşmuş çizikler derinse servis farklı bakım yollarına da başvurmaktadır.

Rehbere git
Araba pasta cila Çizikleri yok eder mi?
Oto klima bakımında neler yapılır?

Oto klima bakımında neler yapılır?

Bakımlar sırasında klimanın iç ve dış her yüzeyi ayrıntılı olarak kontrol edilmekte ve kontroller sırasında tespit edilmiş her sorun yetkililer tarafından giderilmektedir.

Rehbere git

Araç periyodik bakım yapılmazsa ne olur?

Periyodik bakım,motorlu araçlarda bulunan parçaların belirli aralıklarla kontrol edilmesini ve gerekli durumlarda değişim işlemlerinin yapılmasını sağlayan bakımlardır. Periyodik bakım sayesinde, araçlarda oluşan hasarlar giderilmekte ve araçların ömrünün daha uzun süre dayanması amaçlanmaktadır.

Rehbere git
Araç periyodik bakım yapılmazsa ne olur?