Egzoz Emisyon Ölçümü
Diğer Hizmetler

Egzoz Emisyon Ölçümü

Egzoz emisyon, motorlu taşıtların kullandığı yakıtın yanması sonucu havada oluşan zararlı gazların bıraktığı etki olarak tanımlanmaktadır.

Egzoz emisyon ölçümü ile  araçlardan çıkan zararlı gazların hava kirliliği  oluşturmaması adına çalışmalar yapılmaktadır.  Günümüzde uygulamaya bu denli önem verilmesinin sebebi  araçlardan çıkan bu zararlı gazların  hem insan hem de  bitkilerin sağlığını olumsuz anlamda etkileyerek  çeşitli hastalıkları da beraberinde getirmesidir. 

Yapılan ölçümler ile birlikte  insan ve çevre sağlığının korunmasının yanı sıra  araçların yakıt tasarrufu sağlamasına da  olanak tanımaktadır.  Motorlu taşıtların trafikte havada bıraktığı gaz miktarını belirli  ölçüler içerisinde tutmak amacıyla yapılan egzoz emisyon ölçümü, zorunlu tutulan bir uygulamadır.  Bu uygulamanın çalışma sistemi ve bilgilendirmesi  uluslararası standartlarda gerçekleştirilmektedir. Egzoz Emisyon Ölçümü, Kayseri Egsoz Emisyon Servisi çalışmalarınızı sorunsuz olarak yerine getirmekteyiz.

Egzoz Emisyon Ölçümü Muayeneden Önce Mi?

Egzoz emisyon ölçümü, TÜVTÜRK  tarafından gerçekleştirilen ve her araç için zorunlu tutulmuş olan bir araç muayenesidir.  Araca yapılan muayene  öncesinde mutlaka egzoz emisyon ölçümü yaptırılmalıdır.  Çünkü bu ölçümü  yaptırmayın araç sahipleri trafikte sorun yaşamaktadır.  Egzoz emisyon ölçümü  güncellenmemiş araçlar trafikte kusurlu sayılmaktadır.  Kusurlu sayılan araçlar, bu durumu kaldırabilmek adına yüklü bir miktar ücret ödemektedir. 

Trafikte bu tarz durumlarla karşılaşmamak adına  düzenli olarak egzoz emisyon ölçümü yapılmalıdır.  Periyodik bakımlar sırasında veya aracın muayene  işlemi sırasında araç sahibi mutlaka  egzoz emisyon ölçümü  hizmetinden yararlanmalıdır. 

Emisyon Ölçümü Ne Kadar Sürer?

Araç bakım servisleri,  egzoz emisyon  ölçüm testleri yapmaktadır.  Bu testlerin genel suresi 15 ila 20 dakika arasında  devam etmektedir.  Ölçüm yapılan cihazdan çıkan sonuçlar başarılı ise  araca egzoz emisyon pulu verilmektedir. Bu pula sahip araçlar trafikte her hangi bir sorunla karşılaşmamaktadır. 

Servislerin işlem suresi  değişiklik göstermektedir.  Bu değişiklikte  serviste kullanılan ekipmanlar ve servis elemanının hızlılığı etkili olmaktadır. 

Egzoz Muayenesinde Neye Bakılır?

Egzoz dumanından çıkan zararlı gazlar  havaya olumsuz anlamda etkilemektedir.  Egzoz emisyon ölçüm  sayesinde çıkan dumanın  yoğunluğu ve kalitesi  saptanmaktadır.  Bulunan sonuçlar ile birlikte zararın önüne geçmek hedeflenmektedir.  Egzoz muayeneleri  her ülkeye göre farklılık göstermektedir.  Ancak  her ülkede ölçümler sırasında  hidrokarbon ve karbon monoksit  değerlerine  bakılarak gerekli  işlemler uygulanmaktadır. 

İlgili Konular

Araba pasta cila Çizikleri yok eder mi?

Araba pasta cila Çizikleri yok eder mi?

Pasta cila işlemleri, aracın dış yüzeyinde oluşmuş hasarları önlemek amacıyla yapılan iyileştirme işlemlerinin tümüdür. Pasta cila işlemlerinin araca etki edebilmesi için kullanılan malzemelerin kaliteli olması ve uzman bir kişi tarafından yapılması gerekir. Bunun yanında arabada oluşmuş çiziklerin düzelmesi için öncelikli olarak bakılan durum çiziklerin derinliğidir. Aracın yüzeyinde oluşmuş geçici çizikler, pasta cila işlemi ile eski haline getirilmektedir. Ama yüzeyde oluşmuş çizikler derinse servis farklı bakım yollarına da başvurmaktadır.

Rehbere git

Silindir Kapağı Çatlağı

Motorunuzun en önemli bileşenlerinden biri olan silindir kapağı, motorun verimli ve sorunsuz çalışmasında kritik bir rol oynar. Ancak, bu kritik parçada meydana gelebilecek çatlaklar, motorun performansını ve güvenilirliğini ciddi şekilde etkileyebilir. Silindir kapağı çatlakları, genellikle motorun aşırı ısınmasına veya yanlış montaja bağlı olarak gelişir ve bu durum, motorun sağlığı için ciddi sonuçlar doğurabilir. Silindir kapağı çatlaklarının belirtilerini, silindir bloğu çatlamasını, çatlakların kaynak yoluyla onarılabilirliğini ve bu tür bir tamirin maliyetini derinle...

Rehbere git
Silindir Kapağı Çatlağı
Fren Merkezi Arızası

Fren Merkezi Arızası

Rehbere git

Devirdaim Pompası Arızası

Rehbere git
Devirdaim Pompası Arızası