Araç İçi Aydınlatma

Araç İçi Aydınlatma

Oto bakım ve onarım işlemlerinden biri olarak uygulanan araç içi aydınlatma bakımları; kabin içi ışıklandırma materyallerinin genel ve özel işlemlerini kapsar.

Araç kabininin içinde farklı noktalarda ve farklı işlevlerle yerleştirilen ışıklandırma sistemleri; sürüş güvenliği ve konforu açısından nitelikli materyallerdir. Özellikle merkezi aydınlatma ve gösterge ışıkları sürüş güvenliğinin sağlanması açısından bakımı takip gerektiren aksamlar arasında yer almaktadır. Araç içi aydınlatma bakımları kapsamında kontrolü sağlanan ışıklandırmalardan birkaçı şu şekilde sıralanabilir:
  • Merkezi aydınlatma ışıkları
  • Kapı üstü aydınlatma lambaları
  • Gösterge ışıkları
  • Kapı aydınlatma sistemleri
  • Torpido ışıklandırmaları
  • Ön konsol ışıkları
  • Bagaj aydınlatmaları
Araçlarda ışıklandırma bakımlarının rutin kontrolleri hem bu materyallerin kullanım ömrünü uzatır hem de çeşitli kaynak sorunlarına yönelik bilgi edinilmesini sağlar. Bu kaynak sorunlarının başında akü sorunları yer alır. Zayıflayan aydınlatmaların temelinde eğer yapısal bir sorun yer almıyorsa yüksek ihtimalle yaşanan sorun araç içi aydınlatma ögelerinden değil, akünün güç yayılımındaki sorunlardan kaynaklanıyordur. Bu sayede aydınlatmaların periyodik bakımı ile hem lamba ve ışıkları rutin kontrolleri yapılır hem de araçtaki güç kaynağı dağılımı performans bakımından incelenebilir.

Aydınlatma Bakımları

Araçlarda ışıklandırmanın temel işlevi kullanım güvenliğinin ve konforunun sağlanmasıdır. Bu açıdan araç içi aydınlatma bakımları yüksek verim ve performans için düzenli şekilde yapılmalıdır. Kullanılan materyallerin temizliğinden, performans düşüklüğü halinde değişimine değin tüm uygulamaların araç model ve aksam yapısına uygunluğu gerekir. Orijinal malzemeler kullanılarak yapılması gereken bakımlar için uzman müdahaleler olmaması halinde çeşitli kısa devre durumları veya ampul sorunları yaşanabilir. Bu nedenle uygulamaların tümünde uzman planlayıcılardan destek alınmalıdır.

Araç İçi Aydınlatma Onarımı

Oto bakım kategorilerinin tümü aslında çalışma düzeninin geneline yönelik bir takım muayene niteliği taşır. Araç içi aydınlatma işlemleri de bu tetkiklerden biridir. Akü sağlığının tehlikede olduğu veya performansının düştüğü durumlarda ilk sinyal aydınlatmalardan gelir. Yaşanan düşüklükten etkilenen aydınlatma materyallerinin de verimi düşer. Dolayısıyla her aydınlatma bakımı yalnızca ışıklandırma materyalleriyle ilgili değildir. Aracın genel çalışma düzeni ve bilhassa akü verim takibi için ayrıcalıklı bir öneme sahiptirler. Bu sebeple bakım ve onarımları nitelikli şekilde ve vaktinde yapılmalıdır. Kayseri Araç İçi Aydınlatma, Oto İç Aydınlatma Servisi olarak her marka araç için iç aydınlatma çalışmaları yürütmekteyiz.

İlgili Konular

Oto klima bakımında neler yapılır?

Oto klima bakımında neler yapılır?

Bakımlar sırasında klimanın iç ve dış her yüzeyi ayrıntılı olarak kontrol edilmekte ve kontroller sırasında tespit edilmiş her sorun yetkililer tarafından giderilmektedir.

Rehbere git

Araç periyodik bakım yapılmazsa ne olur?

Periyodik bakım,motorlu araçlarda bulunan parçaların belirli aralıklarla kontrol edilmesini ve gerekli durumlarda değişim işlemlerinin yapılmasını sağlayan bakımlardır. Periyodik bakım sayesinde, araçlarda oluşan hasarlar giderilmekte ve araçların ömrünün daha uzun süre dayanması amaçlanmaktadır.

Rehbere git
Araç periyodik bakım yapılmazsa ne olur?
Araba pasta cila Çizikleri yok eder mi?

Araba pasta cila Çizikleri yok eder mi?

Pasta cila işlemleri, aracın dış yüzeyinde oluşmuş hasarları önlemek amacıyla yapılan iyileştirme işlemlerinin tümüdür. Pasta cila işlemlerinin araca etki edebilmesi için kullanılan malzemelerin kaliteli olması ve uzman bir kişi tarafından yapılması gerekir. Bunun yanında arabada oluşmuş çiziklerin düzelmesi için öncelikli olarak bakılan durum çiziklerin derinliğidir. Aracın yüzeyinde oluşmuş geçici çizikler, pasta cila işlemi ile eski haline getirilmektedir. Ama yüzeyde oluşmuş çizikler derinse servis farklı bakım yollarına da başvurmaktadır.

Rehbere git

Motor ne zaman rektefiye ister?

İşlevini eskisi gibi yerine getiremeyen ve uzun süredir bakım görmemiş motorlara rektifiye işlemi uygulanmaktadır. Bu uygulama sayesinde performansı düşen motorların durumu düzeltilmekte ve aracın çalışma ömrüne katkı sağlanmaktadır.

Rehbere git
Motor ne zaman rektefiye ister?