Motor Yağ değişimi

Motor Yağ değişimi

Araçların en merkezi düzeneği olan motorların çalışma şekli, yakıt enerjisinin dönüştürülmesi üzerine kurgulanır.

Bu kurguda piston basıncı başta olmak üzere pek çok küçük parçacığın iş birlikli çalışması söz konusudur. Fiziki olarak birbirlerine bağımlı olan ve daimi şekilde motorun güç almasına hizmet eden bu parçacıklar sürtünme ve aşınma sonucu verimlerini yitirebilir. Bunun olmaması veya en geç şekilde gerçekleşmesi adına hayati önem taşıyan motor yağı kullanımı, motor çalışma düzeneğinin vazgeçilmez bir parçasıdır. Dolayısıyla motor yağ değişimi işlemleri, bakım uygulamaları arasında yer alan kritik işlemlerden biridir. 

Araç Motor Bakımı

Oto bakımları kapsamında en nitelikli çalışmaların ve uygulama planlarının gerçekleştiği kategori motor yağ değişimi ve motor bakım kategorisidir. Tek vücut bir materyal gibi görünmesine karşın araç motorları onlarca sistem ve parçacığın bir araya gelerek oluşturduğu bütüncül bir yapıdır. Bu durum bakım işlemlerinin farklı kategorilere ayrılmasına ve her parça düzeninin ayrı incelenmesine yol açar. Ancak tüm sistemler için ortak ihtiyaçlardan biri olan motor yağı sürtünme bazlı aşınmaları engeller. Bu sebeple motor yağ değişimi bakım aşamalarının tüm kategorileri için önemli bir konumda yer alır. Motor yağının değiştirilmesi sonucu sağlanan katkılardan bazıları şu şekilde sıralanabilir:

  • Motor parçalarının aşınma ve sürtünme oranı düşer
  • Motor performansı kontrol edilir ve arttırılır
  • Filtreleme sistemlerinin verimi yükseltilir
  • Piston basıncı desteklenir ve tasarruf sağlanır
  • Genel bakım uygulamaları kapsamında yağ filtreleri kontrol edilir
Motor bakım uygulamaları bütüncül faaliyetler kapsamında yürütülür. Motor yağ değişimi sırasında bağlı sistemler ve parçalar da kontrol edilir. Bu sayede genel bakım uygulamaları kapsamında yer alan pek çok çalışma düzeneği de gözden geçilirmiş olur. Motor performansının istenen düzeyde olmasına destek olan yağ değişimi, filtreleme sistemlerinin de verimli şekilde çalışmasını sağlar. 

Motor Yağ Değişimi ve Önemi

Araç bakım kategorilerinin her biri, kullanım güvenliği ve sürüş deneyiminin iyileştirilmesi açısından önem taşır. Ancak motor ve bağıl sistemlerinin bakım uygulamaları daha öncelikli kapsamda yer almaktadır. Özellikle güvenlik tedbirleri bakımından motor düzeneğinin ihtiyaçlarını karşılamak kullanım verimini destekler ve sürüş güvenliğine katkı sunar. Bu kapsamda uygulanan pek çok işlem bulunmakla beraber, sürtünme karşıtı çalışmalar adına motor yağ değişimi işlemleri en kritik işlemlerden biridir. Dolayısıyla uzman hizmet sağlayıcılar tarafından gerçekleştirilmesi gerekir. Kayseri Motor Yağ değişimi, Yağ ve Filtre Değişimi için servis online randevu sistemimizden randevu oluşturabilirsiniz.

İlgili Konular

Motor ne zaman rektefiye ister?

Motor ne zaman rektefiye ister?

İşlevini eskisi gibi yerine getiremeyen ve uzun süredir bakım görmemiş motorlara rektifiye işlemi uygulanmaktadır. Bu uygulama sayesinde performansı düşen motorların durumu düzeltilmekte ve aracın çalışma ömrüne katkı sağlanmaktadır.

Rehbere git

Araç periyodik bakım yapılmazsa ne olur?

Periyodik bakım,motorlu araçlarda bulunan parçaların belirli aralıklarla kontrol edilmesini ve gerekli durumlarda değişim işlemlerinin yapılmasını sağlayan bakımlardır. Periyodik bakım sayesinde, araçlarda oluşan hasarlar giderilmekte ve araçların ömrünün daha uzun süre dayanması amaçlanmaktadır.

Rehbere git
Araç periyodik bakım yapılmazsa ne olur?
Oto klima bakımında neler yapılır?

Oto klima bakımında neler yapılır?

Bakımlar sırasında klimanın iç ve dış her yüzeyi ayrıntılı olarak kontrol edilmekte ve kontroller sırasında tespit edilmiş her sorun yetkililer tarafından giderilmektedir.

Rehbere git

Devirdaim Pompası Arızası

Rehbere git
Devirdaim Pompası Arızası