Oto Kış Bakımı

Oto Kış Bakımı

Araç bakımları arasında en kritik öneme sahip ve en işlevsel bakım modellerinin başında oto kış bakımı gelmektedir.

Bunun temel nedeni; kış şartlarının araçların kullanımını negatif yönlü olarak ve yüksek oranda etkilemesidir. Dolayısıyla bakım ve onarım işlemlerinin niteliği araçların kış boyunca göstereceği performansı yakından ilgilendirir. Kullanılan önlem materyallerinden uygulama planlarına değin her ayrıntı oto kış bakımı hizmetlerinin kalitesinin değeri bakımından önem taşır. Bu sebeple kış bakımı uygulamalarında alanında uzman hizmet sağlayıcıların tercih edilmesi araç sahipleri için avantaj sağlar. 

Araçlarda Periyodik Bakım Evreleri

Oto bakım periyotları genel ve mevsimsel bakım kategorisi olarak iki temel çalışma alanına ayrılır. Genel bakım uygulamaları için zaman ve kullanım odaklı aralıklar söz konusudur ve aracın Km başı bakımları ön plandadır. Motor performansının değerlendirildiği ve arttırılmasına yönelik çalışmaların detaylı yürütüldüğü bu uygulamaların temel işlevi genel bakım kriterlerinin yerine getirilmesidir. Mevsimsel bakım periyotları ise araç kullanımını mevsim şartlarına uygun bir zeminde gerçekleştirmek için yapılan hazırlıkları ifade eder. Bu kapsamda yürütülen periyodik bakım kategorileri şu şekildedir:

  • Oto kış bakımı
  • Bahar bakımları
  • Araç yaz bakımı
  • Dört mevsim kontrolleri/ bakımı
Araçlarda mevsim koşullarına uygun materyal değişimi ve bakım işlemlerinin bir plan dahilinde uygun malzemelerle yapılmasına; mevsimsel bakım adı verilir. Bu bakımların tümünde hava şartları ve ortam koşullarının getireceği zorluklara karşı nitelikli önlemler alınır ve koruyucu malzeme değişimleri yapılır. Özellikle oto kış bakımı uygulamaları, kış şartlarında verimli kullanım sağlanabilmesi ve sürüş güvenliğinin sağlanması açısından oldukça önemli bir kategori olarak ön plana çıkmaktadır. Kayseri Oto Kış Bakımı, Araç Kışlık Bakım Servisi ihtiyaçlarınız için servisimizden randevu talebi oluşturabilirsiniz.

Oto Kış Bakımı ve Önemi

Kış mevsimi araçlarda performans üretiminin en zorlu olduğu dönemlerden biridir. Bu nedenle gerekli materyal ve bakım desteği sağlanmadığı takdirde; motor başta olmak üzere tüm aksamlar için bir performans düşüklüğü söz konusu olabilir. Buna göre oto kış bakımı ve uygulamaları için vaktinde ve profesyonel müdahaleler yapılarak gereken mevsimsel önlemler alınmalıdır. Lastik değişiminden klima bakımına, motor sıvı kontrolünden elektronik aksam önlemlerine kadar tüm kategorilerde, kış şartlarına özgü öncül çalışmalar yürütülmelidir.

İlgili Konular

Triger Kayışı Değişim

Triger Kayışı Değişim

Rehbere git

Motor ne zaman rektefiye ister?

İşlevini eskisi gibi yerine getiremeyen ve uzun süredir bakım görmemiş motorlara rektifiye işlemi uygulanmaktadır. Bu uygulama sayesinde performansı düşen motorların durumu düzeltilmekte ve aracın çalışma ömrüne katkı sağlanmaktadır.

Rehbere git
Motor ne zaman rektefiye ister?
Araç periyodik bakım yapılmazsa ne olur?

Araç periyodik bakım yapılmazsa ne olur?

Periyodik bakım,motorlu araçlarda bulunan parçaların belirli aralıklarla kontrol edilmesini ve gerekli durumlarda değişim işlemlerinin yapılmasını sağlayan bakımlardır. Periyodik bakım sayesinde, araçlarda oluşan hasarlar giderilmekte ve araçların ömrünün daha uzun süre dayanması amaçlanmaktadır.

Rehbere git

Devirdaim Pompası Arızası

Rehbere git
Devirdaim Pompası Arızası