Oto Bilgisayarlı Arıza Tespiti

Oto Bilgisayarlı Arıza Tespiti

Yeni nesil araç modellerinin tümünde artık yönetim sistemleri ve bu sistemler için yapılan çalışmalar bilgisayar programlarıyla yürütülmektedir.

Manuel araçlarda da entegrasyon çalışmalar sonrası oto bilgisayarlı arıza tespiti uygulamaları mümkün hale gelmiştir. Özellikle son yıllarda yürütülen kapsamlı çalışmalar sonucunda araçlarda tüm sistemsel sorunlar ve arıza durumları bilgisayarlı arıza tespitleriyle nokta atışı belirlenmektedir. Bu durum hem mali anlamda hem de vakit yönetimi bakımından uygulayıcılar ve araç sahipleri için büyük bir avantaj sağlamıştır. 

Oto Bilgisayarlı Arıza Tespiti Nasıl Yapılır?

Oto bilgisayarlı arıza tespiti yapılırken araçların tüm sistemsel yönetimi özel tasarlanmış programlara entegre edilir. Bu programların tespit ve uyarı kodlamaları aracın genel performans değerlerini kayıt altına alır ve optimal değerlerle karşılaştırma yapar. Araç motor performansından elektrik elektronik aksamların verilerine kadar tüm değerlendirmeler; olması gereken değerlerle kıyaslanarak ölçülür. Eğer arada tehlikeli boyutlara ulaşan farklar doğarsa programlar arızanın olduğu bölgeyi tespit eder ve bildirir. 
Önceki dönemlerde arıza tespit çalışmaları için manuel müdahale planları geliştirilerek aracın pek çok aksamı ve motor düzeneği sökülmek zorunda kalınıyordu. Hangi bölgede arıza veya hasar olduğunu tespit etmek hem vakit hem de mali yönetim bakımından zarara yol açmaktaydı. Ancak oto bilgisayarlı arıza tespiti uygulamaları sayesinde manuel tespit sistemlerinde yaşanan kayıplar ortadan kaldırılmış oldu. Çünkü araçlarda hem performans ölçümü yapmak hem de arızalı bölümleri tespit etmek için gereken iş gücü otomatik sistemler tarafından üstlenildi ve tasarruf sağlandı. Kayseri Bilgisayarlı Arıza Tespiti, Araç Arıza Tespit Cihazı ile araçlarınızın arızaların kolayca tespit edilerek çözümlenmektedir.

Araç Arıza Tespiti

Araçlarda arıza tespit işlemleri yeni nesil teknoloji hamleleriyle farklı bir boyut kazanmıştır. Bu gelişimler arasında en verimli çalışma düzeni olarak görülen oto bilgisayarlı arıza tespiti ile oto bakım uzmanları ve araç sahipleri için hem mali hem de vakti tasarrfu mümkün hale gelmiştir. Çünkü bu sistemler arıza ve hasar tespitlerinde sök-tak işlemler yerine performans ölçümüne dayalı net tespitler ortaya koymaktadır. Bilgisayarlı sistemler aracılığıyla arıza tespiti yapmanın sağladığı avantajlardan birkaçı şu şekilde sıralanabilir:

  • Yeni nesil araç bakım uygulamaları gelişmiştir
  • Araçlarda sök-tak işlemlerinin yerini pratik planlar almıştır
  • Nokta atışı hasar ve arıza tespiti yapılabilmektedir
  • Araç performans ölçümleri ve karşılaştırmaları yapılmaktadır
  • Kontrol maliyetleri ve işçilik için gerekli vakit kayıpları ortadan kaldırılmıştır
Manuel bakım uygulamalarının aksine oto bilgisayarlı arıza tespiti işlemlerinde iş gücü ve buna bağlı vakit kayıpları tasarrufa dönüştürülmüştür. Ancak bu uygulamaların alanında uzman ve yetkili firmalar tarafından yapılması son derece önemlidir. Çünkü bilgisayar sistemlerine entegre edilen araç yönetimlerinin korumalı ve lisanslı programlarla ölçülmesi gerekir. Garanti kapsamında işlemler yaptırmak ve verimli hizmet almak isteyen araç sahiplerinin bu hususu göz önünde bulundurması önemlidir. 

İlgili Konular

Devirdaim Pompası Arızası

Devirdaim Pompası Arızası

Rehbere git

Oto klima bakımında neler yapılır?

Bakımlar sırasında klimanın iç ve dış her yüzeyi ayrıntılı olarak kontrol edilmekte ve kontroller sırasında tespit edilmiş her sorun yetkililer tarafından giderilmektedir.

Rehbere git
Oto klima bakımında neler yapılır?
Triger Kayışı Değişim

Triger Kayışı Değişim

Rehbere git

Araç periyodik bakım yapılmazsa ne olur?

Periyodik bakım,motorlu araçlarda bulunan parçaların belirli aralıklarla kontrol edilmesini ve gerekli durumlarda değişim işlemlerinin yapılmasını sağlayan bakımlardır. Periyodik bakım sayesinde, araçlarda oluşan hasarlar giderilmekte ve araçların ömrünün daha uzun süre dayanması amaçlanmaktadır.

Rehbere git
Araç periyodik bakım yapılmazsa ne olur?