Araç Periyodik Bakım

Araç Periyodik Bakım

Oto bakım periyotları; mevsimsel koşullara hazırlık uygulamalarından ve Km başı bakım adı verilen işlemlerden oluşmaktadır.

Her iki kategorinin de temel işlevi araç çalışma düzeninde maksimum verim ve arıza karşıtı önlem alma hedefidir. Bu bağlamda hem mevsimsel periyotlar için hem de Km başı bakım uygulamaları için profesyonel müdahale planları dahilinde hareket edilir. Araç periyodik bakım uygulamalarında takip edilen mevsimsel bakım işlemlerinden birkaçı şu şekilde sıralanabilir:
  • Araç lastik kontrolü/ değişimi
  • Motor sıvıları kontrolü/ değişimi
  • Klima filtre kontolleri/ temizliği
  • Motor filtre kontrolleri/ temizliği
  • Aydınlatma sistemleri kontrolleri/ onarımı
Araçlarda performansın üst düzey seyri için gerekli periyodik bakımlarda dikkate alınması gereken birkaç husus söz konusudur. Bunların başında bakım veya onarım için kullanılan materyallerin orijinalliği gelmektedir.Araç periyodik bakım sırasında tespit edilen arıza veya aşınmalara bağlı ihtiyaç duyulan materyal değişiklikleri; onaylı ürünlerle yapılmalıdır. Aksi durumlarda istenilen verim düzeyi elde edilemeyebilir. Aynı zamanda materyallerin değiştirilmesi için gereken uygulama planlamalarının da alanında uzman uygulayıcılar tarafından yapılması, garanti kapsamında işlemler yapılması adına son derece önemlidir. 

Mevsimsel Bakım Uygulamaları

Mevsim şartlarına bağlı olarak araçların karşılaşması muhtemel zorluklara yönelik yapılan önlem çalışmalarına mevsimsel bakım uygulamaları adı verilir. Araç periyodik bakım kategorilerinden biri olan mevsimsel bakımlarda bilhassa yaz ve kış bakımları nitelikli çalışmalar kapsamında yer alır. Araçların lastik kullanım özelliklerinden motor ve klima sıvılarının özel kimyasallarla desteklenmesine kadar pek çok ayrıntı, mevsimsel bakım uygulamaları içerisinde ve araç periyodik bakım işlemlerinde gerçekleştirilir. Araç Periyodik Bakım Servisi olarak Renault, Volkswagen, Fiat, Honda, Skoda, Dacia, Ford, Citröen, Audi, Seat ve tüm markalara hizmet vermektedir.

Araç Periyodik Bakım Kapsamı

Oto bakımı ve kullanım güvenliği açısından düzenli aralıklarla yürütülen uygulamalar bütünü olan periyodik bakımın, uygulandığı zaman dilimi ve planlamalarına bağlı olarak değişken kapsamları mevcuttur. Örneğin; mevsimsel bakım periyotları için aracın dış koruma kapsamı ağır planda yer alırken, genel bakım uygulamalarında motor çalışma verimi detaylı şekilde incelenir ve planlanır.
Araç periyodik bakım kapsamında önceliklerin belirlenmesi uygulama planlarının hangi bakım kategorisinde yer aldığına göre netlik kazanır. Bu planlamaların alanında uzman hizmet sağlayıcılar tarafından nitelikli biçimde yapılması ve uygulanması araç sağlığı ve kullanıcı avantajı için önem taşır.

İlgili Konular

Devirdaim Pompası Arızası

Devirdaim Pompası Arızası

Rehbere git

Araç periyodik bakım yapılmazsa ne olur?

Periyodik bakım,motorlu araçlarda bulunan parçaların belirli aralıklarla kontrol edilmesini ve gerekli durumlarda değişim işlemlerinin yapılmasını sağlayan bakımlardır. Periyodik bakım sayesinde, araçlarda oluşan hasarlar giderilmekte ve araçların ömrünün daha uzun süre dayanması amaçlanmaktadır.

Rehbere git
Araç periyodik bakım yapılmazsa ne olur?
Silindir Kapağı Çatlağı

Silindir Kapağı Çatlağı

Motorunuzun en önemli bileşenlerinden biri olan silindir kapağı, motorun verimli ve sorunsuz çalışmasında kritik bir rol oynar. Ancak, bu kritik parçada meydana gelebilecek çatlaklar, motorun performansını ve güvenilirliğini ciddi şekilde etkileyebilir. Silindir kapağı çatlakları, genellikle motorun aşırı ısınmasına veya yanlış montaja bağlı olarak gelişir ve bu durum, motorun sağlığı için ciddi sonuçlar doğurabilir. Silindir kapağı çatlaklarının belirtilerini, silindir bloğu çatlamasını, çatlakların kaynak yoluyla onarılabilirliğini ve bu tür bir tamirin maliyetini derinle...

Rehbere git

Fren Merkezi Arızası

Rehbere git
Fren Merkezi Arızası