Oto Klima
Diğer Hizmetler

Oto Klima

Oto klima, aracın içerisindeki hava dengesini sağlayan en önemli bölümdür.

Klima sistemi araç içerisindeki havanın kademeli bir şekilde sıcak ve soğuk olarak verilmesini sağlamaktadır.  Klima soğuk günlerde sıcak hava, sıcak günlerde ise soğuk havanın oluşmasını sağlayarak dışarıdaki havanın içerideki havayı daha az etkilemesini sağlamaktadır. 
Klimanın düzenli bir şekilde çalışması için bakımlarının yaptırılması gerekir. Çünkü klima birçok sisteminin birleşmesiyle oluşmaktadır. Bu sistemlerden herhangi birinin işlevini yerine getirmemesi klimanın bozulmasına sebep olmaktadır. 

Oto Klima Çalışma Şekli

Araçta bulunan klima sistemi  üç  prensipte çalışmaktadır. Bunlar;
 1. Araç içerisindeki sıcak soğuk hava dengesini sağlar.
 2. Araç içerisindeki havayı temizler.
 3. Araç içerisindeki oluşmuş fazla nemin emilmesini sağlar. 
Klima bu üç durumu da eksiksiz bir şekilde sağlamalıdır. 3 durumu sağlamayan klima, işlevini yitirmiş ya da bozulmuştur. Araç klima sisteminde aracın içerisinde havanın temizlenmesini sağlayan aktif karbonlu polen filtresi bulunmaktadır. Bu sistem sayesinde araçta oluşan zararlı gazların etkisi kırılmak da kötü kokuların önüne geçilmektedir.  Bu kötü kokuların araçlar giderek artması  polen filtresinde yaşanan sorunlarla doğru orantılıdır. Kayseri Oto Klima Servisi, Klima Tamir Bakım ve onarım işlemleriniz için her marka ve model araca hizmet vermekteyiz.

Klima Yağı Ne İşe Yarar?

Araçtaki yağ sistemi, araçta bulanan parçaların  düzgün bir şekilde çalışabilmesi için gereklidir.  Yağ ile çalışan önemli parçalardan biri de klimadır.  Klima yağı,  kompresörün çalışması açısından gerekli  sıvıdır. Bu yağ sayesinde klimanın performansı artmaktadır.  Klimanın çalışması için gerekli olan bu yağ, klima gazının bulunduğu sistemde çözünerek çalışmaktadır. Bu çözünmenin gerçekleşmesi ve klimanın çalışması için yağın önemi büyüktür. Çakır otomotiv Bosch car servis randevnuzu oluşturabilirsiniz.

Klima Bakımı Sırasında Neler Kontrol Edilir?

Klima Dış Bakım

 1. Klimanın dışı temizlenir. 
 2. Cihazda bulunan serpantin temizlenir.
 3. Klimanın iç kısmı temizlenir.
 4. Klimada herhangi bir kaçak olup olmadığı kontrol edilir. 
 5. Fan sistemi ve klimanın diğer parçalarının mekanik bağlantıları kontrol edilir. 
Klima İç Bakım
 • Filtre temizliği yapılır. Filtrede herhangi bir tıkanma varsa yenisi ile değiştirilir. 
 • Kaçak olup olmadığı kontrol edilir.
 • Boru hattı bakımı yapılır.
 • Drenaj kontrolü yapılır.
 • Klimanın iç sistemine beslenme ve gerilim ölçümleri yapılarak bakım tamamlanmış olur. 

İlgili Konular

Fren Merkezi Arızası

Fren Merkezi Arızası

Rehbere git

Araç periyodik bakım yapılmazsa ne olur?

Periyodik bakım,motorlu araçlarda bulunan parçaların belirli aralıklarla kontrol edilmesini ve gerekli durumlarda değişim işlemlerinin yapılmasını sağlayan bakımlardır. Periyodik bakım sayesinde, araçlarda oluşan hasarlar giderilmekte ve araçların ömrünün daha uzun süre dayanması amaçlanmaktadır.

Rehbere git
Araç periyodik bakım yapılmazsa ne olur?
Silindir Kapağı Çatlağı

Silindir Kapağı Çatlağı

Motorunuzun en önemli bileşenlerinden biri olan silindir kapağı, motorun verimli ve sorunsuz çalışmasında kritik bir rol oynar. Ancak, bu kritik parçada meydana gelebilecek çatlaklar, motorun performansını ve güvenilirliğini ciddi şekilde etkileyebilir. Silindir kapağı çatlakları, genellikle motorun aşırı ısınmasına veya yanlış montaja bağlı olarak gelişir ve bu durum, motorun sağlığı için ciddi sonuçlar doğurabilir. Silindir kapağı çatlaklarının belirtilerini, silindir bloğu çatlamasını, çatlakların kaynak yoluyla onarılabilirliğini ve bu tür bir tamirin maliyetini derinle...

Rehbere git

Triger Kayışı Değişim

Rehbere git
Triger Kayışı Değişim