İç / Dış Far Temizleme

İç / Dış Far Temizleme

Oto aydınlatma sistemleri için sürüş güvenliği ve konforu kategorilerine aynı anda hizmet eden önemli gereçlerin başında farlar yer almaktadır.

Farların temel işlevi sürüş sırasında görüş mesafesinin aydınlatılması ve görüş berraklığının sağlanmasıdır. Bu nedenle hem teknik teçhizatının nitelikli bakımı hem de iç/dış far temizleme işlemlerinin yapılması profesyonel çalışma alanlarından biridir.
Far temizlik uygulamalarında profesyonelliğin gereği olarak görüş ve sürüş güvenliğinin ön planda tutulması gerekir. Çünkü far kullanımı bilhassa gece sürüşleri için araçlarda vazgeçilmez kullanım kategorilerinden sayılmaktadır. Araç kullanımında güvenlik öncelikli çalışmalar kapsamında değerlendirilmesinden ötürü iç/dış far temizleme işlemlerinde uzman desteğine başvurulmalıdır. Kayseri Oto İç, Dış Far Temizleme Servisi olarak her marka araç için far temizleme işlemlerini yürütmekteyiz.

Far Temizliğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Farların kullanıma bağlı olarak aşınması veya aldığı hasarlar sebebiyle çizilmesi sonucu aydınlatma performansları düşebilir. Ayrıca mevsim şartlarına bağlı olarak tozlanma, ıslanma ve ya güneş yanığı sorunları da farlar için performans düşüklüğüne sebep olan etkenlerdir. Bu nedenle belirli aralıklarla iç/dış far temizleme ve bakım uygulamalarının yapılması gerekir. Uzman uygulama alanları içinde yer alan temizleme işlemlerinde dikkat edilmesi gereken hususlardan birkaçı şu şekilde sıralanabilir:

  • Temizleme ekipmanlarının profesyonel olması gerekir
  • Temizleme işlemleri uzmanlar tarafından yapılmalıdır
  • İç/dış far temizleme öncesi aksamların ihtiyacı belirlenmelidir
  • Aydınlatma performansı temizlik öncesi ve sonrası ölçülmelidir
  • Performans düşüklüğü olmaması için bakım rutin şekilde yapılmalıdır
Far temizlik ve bakım işlemlerinde ana amaç aydınlatma performansını ölçmek ve desteklemektir. Bu nedenle temizlik öncesi ve sonrasında yapılan aydınlatma performansları karşılaştırılarak yapılan işlemin kalite kontrolü sağlanır. Far temizleme uygulamalarında kullanılan kimyasallar ve teknik ekipmanlar alana özgü teçhizatlardır. Dolayısıyla farların herhangi bir yapısal zararla karşılaşmaması için bu ekipmanların uzmanlar tarafından kullanılması gerekir. 

Oto İç/Dış Far Temizleme İşlemleri

Oto bakım kategorilerinde nitelikli hizmet alabilmenin temel kuralı; hizmet sağlayıcı tercihlerinin doğru yapılmasıdır. Özellikle kontrol ve temizlik kategorilerinde yapılan uygulama planlarının aracı koruyucu nitelikte tasarlanması gerekir. İç/dış far temizleme işlemleri de koruyucu ve önleyici kontroller kapsamında uygulanan ve sürüş güvenliğini doğrudan etkileyen çalışmalardır. Bu nedenle hizmet sağlayıcı tercihinde alanında uzman ve nitelikli hizmet sunan firmalarla çalışılmalıdır.

İlgili Konular

Motor ne zaman rektefiye ister?

Motor ne zaman rektefiye ister?

İşlevini eskisi gibi yerine getiremeyen ve uzun süredir bakım görmemiş motorlara rektifiye işlemi uygulanmaktadır. Bu uygulama sayesinde performansı düşen motorların durumu düzeltilmekte ve aracın çalışma ömrüne katkı sağlanmaktadır.

Rehbere git

Araç periyodik bakım yapılmazsa ne olur?

Periyodik bakım,motorlu araçlarda bulunan parçaların belirli aralıklarla kontrol edilmesini ve gerekli durumlarda değişim işlemlerinin yapılmasını sağlayan bakımlardır. Periyodik bakım sayesinde, araçlarda oluşan hasarlar giderilmekte ve araçların ömrünün daha uzun süre dayanması amaçlanmaktadır.

Rehbere git
Araç periyodik bakım yapılmazsa ne olur?
Oto klima bakımında neler yapılır?

Oto klima bakımında neler yapılır?

Bakımlar sırasında klimanın iç ve dış her yüzeyi ayrıntılı olarak kontrol edilmekte ve kontroller sırasında tespit edilmiş her sorun yetkililer tarafından giderilmektedir.

Rehbere git

Araba pasta cila Çizikleri yok eder mi?

Pasta cila işlemleri, aracın dış yüzeyinde oluşmuş hasarları önlemek amacıyla yapılan iyileştirme işlemlerinin tümüdür. Pasta cila işlemlerinin araca etki edebilmesi için kullanılan malzemelerin kaliteli olması ve uzman bir kişi tarafından yapılması gerekir. Bunun yanında arabada oluşmuş çiziklerin düzelmesi için öncelikli olarak bakılan durum çiziklerin derinliğidir. Aracın yüzeyinde oluşmuş geçici çizikler, pasta cila işlemi ile eski haline getirilmektedir. Ama yüzeyde oluşmuş çizikler derinse servis farklı bakım yollarına da başvurmaktadır.

Rehbere git
Araba pasta cila Çizikleri yok eder mi?