Oto Elektrik

Oto Elektrik

Araç bakım hizmetleri arasında otomobiller için en mühim çalışma alanlarından biri elektrik sistemleridir.

Bu sistemler hem kabin içi kullanım hem de motor aksamları arasındaki ilişkilerin yönetilmesi açısından işlevseldir. Özellikle son dönem oto modellerinde akıllı yönetim sistemlerinin tamamı oto elektrik aksamlarıyla kurgulanır ve yönetilir. Bu sebeple herhangi bir kesinti veya arıza sistemsel sorunlara sebep olabilir. Oto bakım periyotları dahil olmak üzere aralıklı bakım çalışmalarında elektrik aksamlarının sağlıklı işleyişi kontrol edilmelidir. Aksi durumlarda aşınma veya hasara bağlı kesintiler yaşanabilir.

Araç Kullanım Performansı ve Elektrik Sistemi

Araçlarda elektronik teçhizat ve aksamların birbiriyle olan ilişkisinde oto elektrik düzeneği hayati önem taşır. Bu bağlamda elektrik sisteminin kontrolleri aksatılmamalı ve yerinde müdahale planlarıyla uygulanmalıdır. Aksi durumlarda elektronik teçhizatın verimli çalışma kapasitesi düşebilir. Elektrik bakımlarının düzenli yapılmasıyla araç çalışma sisteminde oluşan pozitif katkılar şu şekilde sıralanabilir:

  • Akü bakımı ve dolumu gerçekleşir
  • Elektrik aksamları kontrol edilir
  • Bağlantılardaki aşınma veya hasar giderilir
  • Güç kaynağı ve taşıyıcı aksamlar yenilenir
  • Akıllı yönetim sistemlerinin kontrolü sağlanır
  • Araç yönetiminde yanal aksamlar bakıma alınır
Son yıllarda otomotiv üretiminin öncelikli çalışmaları haline gelen akıllı araçlar ve yönetim sistemleri; oto elektrik bakımı ile yakından ilişkilidir. Çünkü bu sistemlerin tamamında güç kaynağı elektriktir ve bakım çalışmalarının düzenli yapılması manuel yönetim sistemlerine oranla daha fazla önem taşır. Dolayısıyla yeni nesil araç sahipleri dahil olmak üzere tüm oto elektrik aksamı bulunan araçların bakım uygulamaları profesyonel şekilde ve zamanında gerçekleştirilmelidir. 

Oto Elektrik Bakımı

Elektronik sistemlerin bakım ve onarım işlemleri araç tamir hizmeti sağlayıcılarının özel çalışma alanlarından biridir. Nitelikli hizmet alabilmek için araç sahiplerinin bu bakımlar kapsamında alan yetkinliğini göz önünde bulundurması gerekir. Bu husus elektrik ve elektronik sistemlerinin sağlıklı ve verimli çalışma beklentileri adına tercih sırasında en önemli kriterler arasında yer alır.
Profesyonel uygulama planları yalnızca oto elektrik alanında uzman hizmet sağlayıcılar tarafından sunulabilir ve uygulanabilir. Bu sebeple bakım süreçleri sırasında hizmet alınmak istenen firma ve yetkililerinin; elektrik ve elektronik bakımında sektörel yetkinliğini ispatlanmış sağlayıcılar olmasına özen gösterilmelidir.

İlgili Konular

Motor ne zaman rektefiye ister?

Motor ne zaman rektefiye ister?

İşlevini eskisi gibi yerine getiremeyen ve uzun süredir bakım görmemiş motorlara rektifiye işlemi uygulanmaktadır. Bu uygulama sayesinde performansı düşen motorların durumu düzeltilmekte ve aracın çalışma ömrüne katkı sağlanmaktadır.

Rehbere git

Oto klima bakımında neler yapılır?

Bakımlar sırasında klimanın iç ve dış her yüzeyi ayrıntılı olarak kontrol edilmekte ve kontroller sırasında tespit edilmiş her sorun yetkililer tarafından giderilmektedir.

Rehbere git
Oto klima bakımında neler yapılır?
Araba pasta cila Çizikleri yok eder mi?

Araba pasta cila Çizikleri yok eder mi?

Pasta cila işlemleri, aracın dış yüzeyinde oluşmuş hasarları önlemek amacıyla yapılan iyileştirme işlemlerinin tümüdür. Pasta cila işlemlerinin araca etki edebilmesi için kullanılan malzemelerin kaliteli olması ve uzman bir kişi tarafından yapılması gerekir. Bunun yanında arabada oluşmuş çiziklerin düzelmesi için öncelikli olarak bakılan durum çiziklerin derinliğidir. Aracın yüzeyinde oluşmuş geçici çizikler, pasta cila işlemi ile eski haline getirilmektedir. Ama yüzeyde oluşmuş çizikler derinse servis farklı bakım yollarına da başvurmaktadır.

Rehbere git

Araç periyodik bakım yapılmazsa ne olur?

Periyodik bakım,motorlu araçlarda bulunan parçaların belirli aralıklarla kontrol edilmesini ve gerekli durumlarda değişim işlemlerinin yapılmasını sağlayan bakımlardır. Periyodik bakım sayesinde, araçlarda oluşan hasarlar giderilmekte ve araçların ömrünün daha uzun süre dayanması amaçlanmaktadır.

Rehbere git
Araç periyodik bakım yapılmazsa ne olur?