Araçtan Gelen Sesler Nereleri İşaret Ediyor

Araçtan Gelen Sesler Nereleri İşaret Ediyor

Her zamanki sesleri duyarsanız sorun yok demektir. Eğer farklı bir ses duyarsanız aracınızın değişik sorunları bunu sebebi olabilir. Kontağı çevirdiğinizde yavaşlatılmış çalışmada farklı sesler olmayabilir. Bazen vites ve devir artırdıkça sorunlar ortaya çıkabilir. Her şekilde karşınıza çıkan;
 
  • Sürtünme Sesleri
  • Islık Sesleri
  • Vuruntu Sesleri
  • Uğultu Sesleri
Sizin için ve aracınız için çok iyi anlamlar ifade etmeyebilir. Farklı ses duyduğunuzda yapabilecekleriniz sınırlı olabilir. En azından sorunları tanımlayabilmek, doğru yardıma ulaşma konusunda size kolaylıklar sağlayacaktır.
 
Sürtünme sesleri her zaman dikkatle takip edilmeli ve sebepleri araştırılmalıdır. Genelde sürtünmenin altında yatan sebeplerden biri yeterli yağ olmaması ve metallerin birbirine sürtmesidir. Mekanik aksam üzerinde bu tarz sorunlar her zaman ortaya çıkabilir. Esas önemli olan konu buradaki sesin neden ortaya çıktığıdır. Mekanik aksamın yağsızlık sebebiyle ortaya koyduğu sorunlara bakmak gerekir. Sesin kaynağı tespit edilip gerekli yağlama çalışmaları hemen yapılmalıdır.
 
Islık sesi araçlardan en çok duyulan seslerden biridir. Genellikle bir arıza işareti olan bu ses eğer uzun süre devam ediyorsa ve devamlı ise önemli bir sorun olabilir. Genelde, klima pompası, motor, triger gergi bilyesi, turbo sistemi ve şarj dinamosu bilyesi kaynaklı sorunlar bu tarz seslerin ortaya çıkmasına neden olabilir. Islık sesi çok kısa süre ortaya çıkıp kayboluyorsa aracınız için durumun normal olma şansı yüksektir.