Araçtan Gelen Sesler Nereleri İşaret Ediyor

Araçtan Gelen Sesler Nereleri İşaret Ediyor

Her zamanki sesleri duyarsanız sorun yok demektir. Eğer farklı bir ses duyarsanız aracınızın değişik sorunları bunu sebebi olabilir. Kontağı çevirdiğinizde yavaşlatılmış çalışmada farklı sesler olmayabilir. Bazen vites ve devir artırdıkça sorunlar ortaya çıkabilir. Her şekilde karşınıza çıkan;
 
  • Sürtünme Sesleri
  • Islık Sesleri
  • Vuruntu Sesleri
  • Uğultu Sesleri
Sizin için ve aracınız için çok iyi anlamlar ifade etmeyebilir. Farklı ses duyduğunuzda yapabilecekleriniz sınırlı olabilir. En azından sorunları tanımlayabilmek, doğru yardıma ulaşma konusunda size kolaylıklar sağlayacaktır.
 
Sürtünme sesleri her zaman dikkatle takip edilmeli ve sebepleri araştırılmalıdır. Genelde sürtünmenin altında yatan sebeplerden biri yeterli yağ olmaması ve metallerin birbirine sürtmesidir. Mekanik aksam üzerinde bu tarz sorunlar her zaman ortaya çıkabilir. Esas önemli olan konu buradaki sesin neden ortaya çıktığıdır. Mekanik aksamın yağsızlık sebebiyle ortaya koyduğu sorunlara bakmak gerekir. Sesin kaynağı tespit edilip gerekli yağlama çalışmaları hemen yapılmalıdır.
 
Islık sesi araçlardan en çok duyulan seslerden biridir. Genellikle bir arıza işareti olan bu ses eğer uzun süre devam ediyorsa ve devamlı ise önemli bir sorun olabilir. Genelde, klima pompası, motor, triger gergi bilyesi, turbo sistemi ve şarj dinamosu bilyesi kaynaklı sorunlar bu tarz seslerin ortaya çıkmasına neden olabilir. Islık sesi çok kısa süre ortaya çıkıp kayboluyorsa aracınız için durumun normal olma şansı yüksektir.
 

Araçtan Gelen Sesler Nereleri İşaret Ediyor

Vuruntu Ve Uğultu Sesleri Ne Anlama Gelir?

Vuruntu Ve Uğultu Sesleri Ne Anlama Gelir?

Vuruntu sesleri duyulur duyulmaz bu sesin aracın hangi sisteminden geldiğini anlamak gerekir. Araç viteste iken bu ses geliyorsa aracın hangi viteste ve hangi devir aralığında olduğunu anlamak gerekir. Basit bir gözlemle bu konuda tespitler yapılabilir. Vites sayısı arttıkça sesin kesilmesi söz konusu olabilir. Bazen yavaşlatılmış durumda çalışan araçlarda bu sesin tamamen kaybolduğu görülür.
 
Uğultu sesi çıkaran araçlarda bu sesin çıkış noktasını bulmak çok önemlidir. Sesin kaynağına ulaşıldığı zaman sorun daha kolay çözülür. Motor ve tekerlek arasında kalan bütün akşamlarda sorunlar olabilir ve bu sorunlar uğultu çıkmasına neden olabilir. Genelde porya bilyesinde oluşan sonuçlar araçlarda bu tür bir ses çıkmasına neden olabilir.
 
Araç kullanan bireylerin her zaman dikkatli olması ve araçtan gelen sesleri takip etmesi iyi bir çözüm getirir. Araç arızalarının daha büyümeden ve masrafları çoğaltmadan önlenmesi herkes için önemlidir. Belli bir takım sesler çıkaran araçların bu seslerini dinlemek gerekir. Çoğu zaman ikaz edici özelliği olan bu sesler, daha büyük arızaların oluşmadan önceki ipuçları gibidir. Burada tespit ettiğiniz sorunları gidermek için, donanımlı servisin hizmetleri sizi bekliyor olacaktır. Servis bünyesindeki uzman elemanlar, ses etüdünü yapıp sorunun kaynağını daha kolay tespit edebilir. Bu tür sorunları erken zamanda gidermek masrafları minimum seviyede tutar ve size büyük avantaj sağlar.
 

Vuruntu Ve Uğultu Sesleri Ne Anlama Gelir?